Szukać rady czy nie szukać?

 

 

Czy szukanie rady jest czymś naturalnym, czy radzimy się, czy nie, jak to wygląda

w dzisiejszych czasach, jak podchodzimy do tego tematu?

Mamy do dyspozycji bardzo dużo, różnego rodzaju materiałów, informacji dostępnych w Internecie, księgarniach czy różnych szkoleń na żywo, drogą elektroniczną płatnych i bezpłatnych. Pytanie moje brzmi, to dlaczego tak wiele osób ma problemy, nie radzi sobie, a często popada jeszcze w większe tarapaty i nie widzi, czy nie potrafi znaleźć drogi wyjścia z zaistniałej sytuacji?

Zatrzymam się tylko przy jednym temacie, a mianowicie przy problemach finansowych, o co chodzi, dlaczego ten problem ciągle występuje i się pogłębia, mimo tylu możliwości pomocy?

Prowadząc kursy i warsztaty finansowe, czy rozmawiając z osobami, które mają problemy finansowe zauważyłam pewną prawidłowość dlaczego tak się dzieje, co jest tego przyczyną?

Jednym z tematów jaki przerabiamy jest: SZUKANIE RADY, kiedy to rozważamy pytanie brzmi: Co powstrzymuje Cię od szukania rady? wówczas najczęściej padają następujące odpowiedzi:

wstyd, duma, upór, pycha, strach, złe priorytety, własna głupota, opinia innych :jak się przyznać, że czegoś nie wiem, że popełniłem/łam błąd, co inni pomyślą i powiedzą, muszę ponieść jakiś koszt…, tych przykładów można wymieniać jeszcze więcej, ale nie o to chodzi.

Jakże popularne u nas powiedzenie: „mądry Polak po szkodzie”, niestety często się to sprawdza, warto się więc zastanowić, czy nie lepiej wykazać się mądrością i rozsądkiem, poszukać rady, wsparcia przed podjęciem ważnej decyzji, aby okazać się mądrym na przyszłość. Zachętą niech będą dla nas słowa z Ks. Przysłów 19,20:

posłuchaj rady, przyjmij naukę, abyś był mądry w przyszłości”

Problemy finansowe często prowadzą do dramatycznych sytuacji w życiu, ale to nigdy nie jest koniec i brak rozwiązania. Zawsze jest jakieś wyjście, ale my tego wyjścia być może nie widzimy, bo próbowaliśmy wiele sposobów i nam się nie udało, albo jest jeszcze gorzej, dlatego warto się tu zatrzymać i podjąć decyzję: udaję się po radę.

Osoba, u której będziesz szukał/a rady popatrzy na twój problem z pewnej perspektywy, dystansu, przeanalizuje całą sytuację. Spojrzy bez emocji co jest bardzo ważne, bo kiedy sytuacja dotyczy nas to jesteśmy w nią mocno zaangażowani emocjonalnie, tymczasem potrzebujemy tzw. chłodnej głowy, aby znaleźć drogę wyjścia z naszej sytuacji.

Szukaj rady nie obawiaj się, że ktoś cię wyśmieje, czy sobie coś o tobie pomyśli, bo osoby, które chcą pomóc patrzą zupełnie inaczej niż się tobie wydaje, nie szukają sensacji, ale pragną udzielić ci wsparcia i pokazać drogę wyjścia z sytuacji, w której jesteś. Wcale nie chcą zaglądać w twój portfel, aby cię upokorzyć, ale aby ci pomóc muszą wiedzieć, jaki jest jego stan,poznać twoją sytuację i znaleźć właściwe rozwiązanie, konkretne do twojej sytuacji.

U kogo szukać rady? Jak już pisałam sposobów jest wiele, poszukaj co tobie najbardziej odpowiada, zasięgnij języka może ktoś korzystał z podobnego kursu, czy szkolenia. Warto szukać wsparcia u osób, które na co dzień się zajmują finansami, prowadzą kursy, są specjalistami w swojej dziedzinie, nie mogą to być przypadkowe osoby.

Jeżeli jesteś osobą wierzącą polecam:

Kurs finansowy Crown: http://policzzycie.pl/category/edukacja_finansowa/

Edukacja Finansowa Crown: http://www.crown.org.pl/

Polecam także literaturę: ( przekonasz się, że warto, poznasz świadectwa osób)

Twoje pieniądze się liczą” – Howard Dayton

Uzdrowienie finansów” – M. i W. Nowiccy

Zawsze warto posłuchać rad kilku osób, poznać świadectwo ich osobistego życia, jak to działa u nich, bowiem takie osoby są najbardziej wiarygodne .A później dopiero podejmować decyzje, które po poradzeniu się, są zdecydowanie inne niż te na samym początku.

Ks. Przysłów 14b: „ gdzie wielu doradców, tam jest bezpieczeństwo

Doświadczenie mojego życia pokazuje mi, że kiedy sama tak postępuję to efekty przychodzą i są wymierne i widoczne, dlatego zachęcam do korzystania z rad, radzenia się innych, aby nasze życie było mądre finansowo, abyśmy korzystali z mądrości i doświadczenia innych oraz dzielili się swoimi. Moją historię przeczytasz na moim blogu: http://policzzycie.pl/

Chcesz, aby twoje życie finansowe się odmieniło – szukaj rady, chcesz znaleźć wyjście z długów, w których jesteś – szukaj rady, chcesz doświadczyć życia w wolności finansowej szukaj rady. Finanse są bardzo ważną dziedziną naszego życia, tym bardziej powinniśmy szukać rady, aby nauczyć się nimi zarządzać we właściwy sposób, abyśmy wg. słów

Dawe Ramsey ( ekspert do walki z długami) mogli:

pokazać swoim pieniądzom dokąd mają iść, zamiast zastanawiać się, gdzie się rozeszły

Zainteresował Cię ten artykuł?

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze
Udostępnij na Linkdin
Udostępnij na Pinterest

Chcesz wiedzieć gdy pojawi się nowy wpis?

Dołącz do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Autor posta:

Dołącz do dyskusji - skomentuj, zapytaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
    0
    Twój Koszyk
    Your cart is emptyReturn to Shop