Dlaczego krety kopią kopce? – praca i odpoczynek.

Kiedy przychodzi wiosna, kiedy zaczyna się wszystko budzić do życia, wówczas również swoją aktywność zwiększają krety dlaczego? Dlaczego kiedy rano wychodzę do ogrodu spotykam nowe kopce, dlaczego mój trawnik wygląda jak pobojowisko? Dlaczego te małe niepozorne zwierzątka potrafią zrobić tyle zmieszania w moim ogrodzie? Kiedy przyjrzałam się jak wygląda życie kretów, dlaczego kopią kopce, jak budują podziemne korytarze, dlaczego niszczą mój ogród?  Doszłam do wielu ciekawych wniosków i jestem pełna podziwu dla tych małych zwierzątek, można powiedzieć, że teraz rozumiem dlaczego tak, a nie inaczej  postępują.

Oczywiście, że nie jestem szczęśliwa, że buszują w moim ogrodzie, ale teraz rozumiem dlaczego to robią rozumiem i podziwiam je za wytrwałość i konsekwencje. Działają tak, aby  wydrążyć korytarz, w którym mogą uwić gniazdo w nim mieszkają, też drążą i kopią szukając pokarmu.

Kolejną ciekawą rzeczą z życia kretów jest to, że potrafią zachować równowagę pomiędzy pracą, a odpoczynkiem, mają podzielone życie na cykle i konsekwentnie się tego trzymają. Pracują przez kilka godzin, a następnie regenerują siły, aby znów pracować i to jest bardzo ciekawe?

Myślę, że każdy z nas powinien  uczyć się od kretów zachowania tej równowagi pomiędzy pracą, a odpoczynkiem? Kiedy na kursie przerabiamy temat o pracy i odpoczynku większość z nas zauważa, że ma z tym problem. Pracujemy dużo, intensywnie, przez wiele godzin, często siedem dni w tygodniu, co powoduje znużenie, zmęczenie oraz częste narzekanie na swoją pracę.

Kiedy bliżej się temu tematowi przyjrzymy, wówczas dochodzimy do wniosku, że czas na odpoczynek jest niezbędny dla naszego samopoczucia, komfortu fizycznego i psychicznego. Kiedy zaczynamy wcielać to w życie widzimy zmiany, które temu towarzyszą, bo praca staje się przyjemniejsza, mniej męcząca,  mamy czas dla rodziny, przyjaciół i na swoje przyjemności.

Okazuje się, że wystarczy wprowadzić małe zmiany, a one przynoszą wielkie korzyści zarówno dla nas jak i osób nam bliskich. Do takich wniosków często dochodzimy dopiero w momencie kiedy pojawia się problem np. stresu, wypalenia zawodowego, czy nęka nas jakaś choroba. Tak  często bywa, żyjemy w ciągłym biegu, braku czas, ale musimy się zatrzymać dla siebie samych.

Postarajmy się zrobić to dla siebie, znajdźmy czas na odpoczynek, każdy tyle ile potrzebuje i tak, jak potrzebuje, aby znaleźć równowagę, aby praca nas nie pochłonęła. Nasz organizm nam za to podziękuje i odwdzięczy się służąc nam dłużej, lepiej i mając znacznie więcej siły na nowe rzeczy.

Możemy uczyć  się patrząc na styl życia w/w kretów, możemy czerpać z doświadczenia innych osób, możemy też wsłuchać się w Słowo Boże, które nas zachęca do pracy, ale i do odpoczynku: Księga  Wyjścia 34,21 : ” Sześć dni pracować będziesz, a w dniu siódmym odpoczywaj tak w czasie orki, jak w czasie żniwa” – pamiętajmy potrzebujemy zarówno pracy jak i odpoczynku.

Zainteresował Cię ten artykuł?

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze
Udostępnij na Linkdin
Udostępnij na Pinterest

Chcesz wiedzieć gdy pojawi się nowy wpis?

Dołącz do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Autor posta:

Dołącz do dyskusji - skomentuj, zapytaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
    0
    Twój Koszyk
    Your cart is emptyReturn to Shop